Serpil Kalin Biyografi

SERPİL KALİN KİMDİR?

Dilbilim Uzmanı, Fransızca ve İngilizce çeviri bilimci, Yabancı Dilde Metodoloji Uzmanı, Yapımcı ve Sunucu Serpil Kalin, 1972 yılında İzmir’in Bayındır ilçesinde küçük bir köyde dünyaya gözlerini açtı. İlkokul öğrenimine doğduğu köyün okulunda başladı. Babası Türkmen Yörüklerinden ve yaşadığı bölgenin ileri gelenlerinden,

annesi İzmir’lidir. Babasının Yörük geleneklerine ve yaşam tarzına bağlılığı nedeniyle çocukluğunu küçük bir Yörük köyünde geleneksel bir hayat tarzı içinde geçirdi Serpil Kalin. 6 yaşındayken doğduğu ilkokula başlamış Ortaokulu da İzmir’in şirin ilçesi Urla’da bitirmiştir. Lise öğrenimini İzmir Ödemiş’te tamamlamış ve eğitim hayatı boyunca aklı ve tüm hafızası dilbilim uzmanı olmak  üzerine odaklanmıştır.

Köyün ileri gelenlerinden Rahmetli Babası Halil HARDAL‘ın okumaya ve meslek sahibi olmaya verdiği önem, başarılı bir eğitim öğretim hayatı geçirmesinde büyük rol oynadı. Liseyi bitirdiğinde öğretmen olarak Urfa Birecik’e atanan ablasını yalnız bırakmamak için bir yıllığına Birecik’te yaşamış ve henüz bilmediği şehir mekân ve yer değiştirme serüveni de böylece başlamıştır. Sonrasında Bursa, İstanbul, İzmir, Londra ve Diyarbakır’da çalışmalarını yürüttü. Sürekli şehir değiştirme sürecinde kariyerini sıfırlamak ve tekrar başlamak zorunda kalmasına rağmen  başarının asla bir tesadüf olmadığını çok çalışma gerektirdiğini öğrenmiş ideallerinden ve hayalerinden asla vazgeçmemiş başarılı bir dilbilimci olmuştur.

Kültürler arası yabancı dil eğitimi, çok dillilik üzerine çalışmalar yapmış ve dil öğretim metodolojileri oluşturmuş bir eğitimcidir. Dilbilim öğretim yaklaşımlarında temalı dil eğitimi yeni bakış açılı yeni çağdaş dil öğretim müfredatları hazırlamıştır. Özellikle Cam.bridge Sertifikaları çalışmalarını yürütmüş ve ilk kez devlet okulu öğrencilerini Cam.bridge Sertifika sistemi içinde eğitimlerini vererek uluslararası sertifika almalarını sağlamıştır. Bu, Türkiye de bir ilktir. Kalin, Türkiye’de yabancı dil eğitiminde uluslararası sertifika sistemini uygulayan ilk ve tek dilbilimcidir.

Uludağ Üniversitesi Yabancı Diller Ön lisans Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Batı Dilleri Edebiyatı Filoloji Lisans eğitimleri, Kalin’in çift dilli (Bilingual) Yabancı dil öğretmeni olarak mezun olmasını sağlamıştır. İngiliz Dili ve Edebiyatı Fransız Dili ve Edebiyatı alanlarında çeviriler de yapmıştır.

Fransız Dili ve Edebiyatı İngiliz Dili ve edebiyatı alanında çalışmalar yapan Serpil Kalin, London Princess School of English’de dil bilim eğitimi almış ve İngilizce pratik yapma çalışmalarını sürdürmüştür. Marmara Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Existansialism yani varoluşçuluk üzerine yüksek lisans tezi yazmıştır. İngiliz Dili Edebiyatında dilbilim eğitimini sürdürüyor.

Kalin, Doğuş Üniversitesi İngilizce çeviri bilimi Yüksek Lisans başvurusu kabul edilmesine rağmen iş hayatındaki çalışmalarının yoğunluğu nedeniyle, dilbilim alanındaki çalışmalarını kendi adıyla kurduğu Yabancı Dil kursunda akademik kuruluyla birlikte sürdürmektedir.1986-1989 yıllarında master düzeyinde Londra’da dil eğitimi ile eğitimlerini taçlandıran Serpil Kalin, uzun yıllar Dilbilim Yöntem Method Teknik alanında çalışmalar yaptıktan sonra Teaching English to Young Learners yani Genç öğrenenler için İngilizce metodlarını kaleme almıştır.

Avrupa Birliği Ulusal Ajans tarafından ödüllendirilerek Londra’da Avrupa Birliği Üye Ülkelerinden katılan Dilbilim Uzmanları ile Dil Öğretim teknikleri üzerine çalışmalarını sürdüren Serpil Kalin, ‘ERKEN YAŞTA DİL ÖĞRENEN ÇOCUKLARDA DİL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ’ alanında önemli çalışmalara imza atmıştır. 2001 yılından itibaren de özel okullarda Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı yaparak program yazma ve geliştirme alanında önemli çalışmaları hayata geçirdi.

2012 yılında Londra Dil Konseyi daveti üzerine Uluslararası Dil Bilimcilerle Dil Öğretim Yöntemleri üzerine method Programı’na katıldı. Bütün bu çalışmaları eş zamanlı yürüterek 2001 yılından itibaren Yabancı Diller Bölüm Başkanı olarak görev aldı. Dil öğretim metotları ile Milli Eğitim Bakanlığı Müfredatı ve Uluslararası Diploma Müfredatlarının içselleştirilmesiyle ilgili başarılı çalışmaları da sürüyor.

2011- 2012 yıllarında Bursa’nın Dil Öğretiminde bir klasik olan ‘DİLMER Language Teaching Center’ da Kurum Müdürü olarak görev yaptı. Halen V.I.P  English Academy Serpil Kalin Yabancı Dil Kursu’nu CAM.BRİDGE SERTİFİKALARI ULUSLARARASI SERTİFİKA PROGRAMI alanında  yönetmekte olup iş İngilizcesi alanında da çalışmalarını sürdürmektedir. ‘Eğitime Yön Verenler’ Programının yapımcılığını ve sunuculuğunu da üstlenen Serpil Kalin, Bursa’da eğitime yön veren kişileri ve projeleri kamuoyuyla paylaşılmasını sağlayan, bir eğitimci olarak yine bir ilke imza atmıştır.

Kısa sürede eğitim dünyasının klasikleşen programları arasına giren Eğitime Yön Verenler Programı 2014 -2015 yıllarında AS TV BURSA TV’de yayınlanmaya devam etmektedir. Ulusal ve uluslararası arenada bir sosyal sorumluluk projesi olarak eğitime yön veren en iyi projelerin değerlendirildiği ve ödüllendirildiği yarışmayla ve ödül töreniyle taçlandırılacaktır. Eğitim Oskarları olarak da adlandırılan Eğitime Yön Verenler Ödülleri ile Kalin, Türkiye’de bir ilke daha imza atmıştır.

Call Now Button
× Bize Ulaşın!